Büyük güç gereksinimi duyan tesislerin elektrik enerjisini temin ettiği ve 1-36kV işletme voltajına sahip sistemlere orta gerilim sistemleri denilmektedir.
Orta gerilim sisteminin temel elemanları; enerjinin tesise kadar taşınması işini üstlenen enerji nakil hatları, enerjinin tesise alındıktan sonra anahtarlama, ölçüm ve koruma görevini üstlenen orta gerilim hücreler ile 34.5kV seviyesindeki elektrik enerjisini tesisteki sistem elemanlarının ortak çalışma voltajlarına dönüştüren transformatörler olarak sınıflandırılabilir.

Orta gerilim sistemi anahtarlama ve ölçüm elemanları olan hücreler elektrik tesisinin hayati öneme sahip sistem elemanlarıdır. Orta gerilim seviyesinde anahtarlama işi alçak gerilim sistemlerine göre biraz farklılık gösterir. Anahtarlama esnasında meydana gelen elektrik ark’ı ile başa çıkmak ve izolasyonun sağlanabilmesi için bu tür elemanlar büyük ölçülerde imal edilmektedir. Gelişen teknoloji ile paralel olarak bu elemanların boyutları da minimum ölçülere indirilmektedir. Büyük elektrik arklarını söndürmek için SF6 gazı ile doldurulmuş ortamlarda anahtarlama yapıldığı gibi vakum ortamında anahtarlama yapabilen kesiciler de mevcuttur. Şebeke akım ve gerilim değerlerini bir röle vasıtası ile takip ederek kritik seviyelerde kesicilerin anahtarlanması işlemini gerçekleştirirler. Bu nedenlerden ötürü hücre secimi ve montajı kadar röle seçim ve parametre ayarlarının düzgün yapılması da hayati önem arz etmektedir.

Setak Elektrik olarak orta gerilim enerji merkezlerinin tasarım ve projelendirilmesi, ürün tedarik ve montajı ile test ve devreye alma hizmetlerini yürütmekteyiz.

  • 34,5kV Havai Hat Tesisi.
  • 34,5kV Yeraltı Hat Tesisi.
  • Orta Gerilim Hücre Montajları.
  • Koruma Röleleri Ayar ve Fonksiyon Testi.
  • Orta Gerilim Trafo Montajları ile Bakım ve Devreye Alma Hizmetleri.
  • Orta Gerilim Kablo Başlığı Montajı.
  • Orta Gerilim İzolasyon Testi