Günümüzde artık otomatik kontrol sistemleri daha çok öne çıkmaya başlamıştır. Otomasyon kontrol sistemleri olarak da adlandırılabilecek bu kavram ile bir sisteme insan müdahalesi olmaksızın istenilen durumda tutmaya yaramaktadır. Bu duruma günlük hayattan bir örnek verecek olursak bir klima ortam sıcaklığına göre davranarak dışardan herhangi bir müdahale olmadan sıcaklık değerlerini ayarlayabilmektedir. Bu da devamlı olarak sağlanan bir kontrol sayesinde olmaktadır

Örneğin ortam sıcaklığını 20 derecede tutmak istiyorsak ve şuanda bulunulan ortam 25 derecede ise klima öncelikle ortamın kaç derece olduğu ölçecektir ve ardından soğutma işlemi başlayacaktır. Ta ki 20 derece oluncaya kadar bu işlem devam eder. Bu aşamada klima ortam sıcaklığını ölçmeyi bırakmayacaktır ve sistem durumuna göre belirlenen aralıklarla sıcaklık ölçümü ve gelen sonuca göre sistem çalışması devam edecektir.

aslında yukarıdaki örneği biraz daha genişleterek uzaktan kontrol sistemleri için de bir örnek verebiliriz. Bunu da kış ayları için oldukça rahat bir durum oluşturan kombi örneği ile yapabiliriz. Örneğin bir hafta evde olmayacaksınız ve kombi sıcaklığını belirli bir değere getirdiniz ancak dönüşe bir gün kala çok şiddetli soğukların geleceğini öğrendiniz. Bu durumda yapacağınız şey akıllı ev sistemleri kapsamında düşünülen, kombinizin sıcaklığını yükselterek siz gelinceye kadar evin sıcaklığını artırmasını sağlamanız olacaktır.